top of page
Turkiye-Disleksi-Vakfi-Baskanimizdan-Mesaj-Var-Iletisim.jpg

Başkanın Mesajı

Ülkemizdeki disleksiye yönelik bilgi eksikliğini giderip bu alanda farkındalık yaratmak ve doğru bir şekilde topluma anlatmak için vakfımızı kurduk.

En yakışan tanımın “disleksinin bir hastalık değil akademik bir problem” olduğunu düşünüyor ve bu düşünceyi tüm ülke geneline fark ettirmek istiyoruz. Bu nedenle nice Albert Einstein’ları, Thomas Edison’ları, Walt Disney’leri ne eğitimciler ne de aileleri farkında olmadığı için henüz okul sıralarında kaybediyoruz.

İnsanlarımız bu durumu dile getirmekten bile çekiniyorlar; çünkü onlar bunun bir hastalık hatta bir zeka geriliği olduğu ezberi ile yaşıyorlar. Özel öğrenme güçlüğünün normal ve hatta daha yüksek zekaya sahip insanlarda görüldüğü bilinmiyor. Bundan dolayı öncelikli amacımız, bu durumun bir hastalık olmadığını anlatmak; sonrasında ise çocuklarımızın ihtiyaç duyduğu dünya standartlarındaki eğitimi ve yetişkinlerimizin de farkındalığını arttırarak ülke geneline yaymak.

Vakfımız bu ihtiyaçlardan dolayı özel öğrenme güçlüğü ve algılama farklılığı olan çocuklarımıza; akademik alandaki gelecekleri için doğru eğitim alt yapılarını oluşturmak, psikolojik desteklerini sağlamak, aileleri bir araya getirerek onların sorunlarına çözümler bulmak ve bunun yanı sıra resme bütünden bakarak ülke genelindeki farkındalığı artırmak amacındadır.

Gelin, geleceğe birlikte destek olalım!

Saygılarımızla,
Elif Yavuz
Başkan

"Okul yıllarında kendimi oldukça bezgin ve cesaretim kırılmış hissederdim. Kendini sınıftan tamamen dışlanmış veya yarışın en sonunda hissetmek berbat bir duyguydu."

Winston Churchill/Devlet adamı

Her Zaman Üzerinize Düşeni Yapın

BAŞKALARINA YARDIM EDİN

BUGÜN BİR   HAYAT    DEĞİŞTİR

bottom of page